Luvro istorija ir kiti įdomūs faktai

Luvras yra kultinis muziejus Paryžiuje, Prancūzijoje, žinomas dėl savo istorinės reikšmės ir gausios meno kolekcijos. XII a. jis buvo įkurtas kaip tvirtovė, o vėliau pertvarkytas į karališkuosius rūmus. 1793 m. jis buvo įkurtas kaip viešas muziejus, kuriame šiandien eksponuojama daugiau kaip 35 000 meno kūrinių. Muziejaus architektūrinis centras – garsioji Luvro piramidė, kurią suprojektavo I. M. Pei. Kolekcija apima įvairias civilizacijas ir laikotarpius, joje galima pamatyti Egipto, graikų ir romėnų skulptūras, viduramžių artefaktus, islamo meną ir Renesanso šedevrus. Luvras yra didžiausias pasaulyje meno muziejus, užimantis didžiulį 72 735 kvadratinių metrų plotą (782 910 kvadratinių pėdų). Kasmet jis pritraukia milijonus lankytojų, kurie atvyksta pasigrožėti garsiais meno kūriniais, tokiais kaip Mona Liza, Milo Venera ir Sparnuotoji Samotrakio pergalė. Dėl turtingos Luvro istorijos, įvairios kolekcijos ir architektūrinio grožio Luvras yra kultūros paminklas, kurį būtina aplankyti meno mėgėjams ir turistams. Šiame straipsnyje išsamiau aprašome Luvro muziejaus istoriją ir kitus įdomius istorinius faktus.

Luvro istorijos apžvalgą ir keletą įdomių faktų:

  • Ištakos: Luvro ištakos siekia XII a. pabaigą, kai Prancūzijos karalius Pilypas II šioje vietoje pastatė gynybinę tvirtovę. Ji buvo vadinama Luvro pilimi, o pagrindinė jos funkcija buvo saugoti Paryžiaus miestą.
  • Pertvarkyta į rūmus: XIV a. karalius Karolis V Luvro pilį pavertė karališkaisiais rūmais.
  • „Mona Liza”: vienas garsiausių Luvre saugomų meno kūrinių, kurį nutapė Leonardas da Vinčis. Jį įsigijo Prancūzijos karalius Pranciškus I, o muziejuje jis eksponuojamas nuo Prancūzijos revoliucijos laikų.
  • Prancūzijos revoliucijos metu 1793 m. Luvras buvo įkurtas kaip viešas muziejus, kuriame buvo eksponuojama tautos meno kolekcija. Muziejus atidarytas su 537 paveikslais. Šiandien Luvre saugoma daugiau kaip 35 000 meno kūrinių.
  • Architektūrinė ikona: Luvras per šimtmečius patyrė nemažai architektūrinių pokyčių. Garsiausias jo papildymas – 1989 m. baigta statyti architekto I. M. Pei suprojektuota Luvro piramidė. Ji tapo ikonišku muziejaus simboliu.
  • Istoriniai artefaktai: Luvro kolekcija apima įvairias civilizacijas ir laikotarpius. Ją sudaro Egipto senienos, graikų ir romėnų skulptūros, viduramžių artefaktai, islamo menas, Renesanso ir baroko laikotarpio kūriniai.
  • Dydis ir apimtis: Luvras yra didžiausias pasaulyje meno muziejus, užimantis daugiau kaip 72 735 kv. m plotą. Jame yra aštuoni kuratorijos skyriai ir daugybė parodų erdvių.
  • Lankytojų skaičius: Luvras yra populiari turistų lankoma vieta, kasmet pritraukianti milijonus lankytojų. 2019 m., prieš COVID-19 pandemiją, jame apsilankė apie 9,6 mln. lankytojų.
  • Garsūs meno kūriniai: „Luvras” – tai vienas iš žymiausių meno kūrinių, kurį pristato prof: Be „Monos Lizos”, Luvre yra ir kitų žymių kūrinių, tokių kaip „Venera de Milo”, „Sparnuotoji Samotrakio pergalė”, „Laisvė, vedanti žmones” ir daugybė kitų šedevrų.
  • Plėtra ir prieinamumas: Pastaraisiais metais Luvras buvo plečiamas, kad būtų pritaikytas didėjančiai kolekcijai ir lankytojams. Be to, jis pradėjo naudoti skaitmenines technologijas, kad pagerintų lankytojų patirtį, įskaitant virtualias ekskursijas ir interaktyvius ekranus.

Dėl savo istorijos ir kolekcijos Luvras yra meno ir kultūros lobynas, pritraukiantis meno entuziastus, istorikus ir turistus iš viso pasaulio.

Apibendrinant galima teigti, kad Luvras yra kultinis Paryžiaus muziejus, turintis turtingą istoriją ir didžiulę meno ir istorinių artefaktų kolekciją. Luvras nuo savo ištakų kaip tvirtovė iki transformacijos į karališkuosius rūmus ir galiausiai įkurto viešojo muziejaus – Luvras virto kultūros paminklu. Luvro piramidės architektūrinis centras ir didžiulės parodų erdvės yra didžiausias pasaulyje meno muziejus. Muziejaus kolekcija apima įvairias civilizacijas ir laikotarpius: Egipto senienas, graikų ir romėnų skulptūras, viduramžių artefaktus, islamo meną ir Renesanso šedevrus. Žymiausi Luvro meno kūriniai, tarp jų Mona Liza, Milo Venera ir Sparnuotoji Samotrakio pergalė, kasmet pritraukia milijonus lankytojų. Jis ir toliau žavi meno mėgėjus ir turistus iš viso pasaulio, todėl yra išties nepaprasta meno ir kultūros institucija.