Trevi fontanas – istorija ir kiti įdomūs faktai

Trevi fontanas – kultinis Romos simbolis – yra ne tik nuostabus meno kūrinys, bet ir istorijos bei legendų pasakotojas. Įsikūręs pačioje Romos širdyje, šis barokinis šedevras lankytojus žavi jau šimtmečius. Šiame straipsnyje pasinersime į turtingą Trevi fontano istoriją, atskleisime jo architektūrinius stebuklus ir išnagrinėsime intriguojančius faktus, dėl kurių šį fontaną būtina aplankyti.

Istorinės šaknys

Trevi fontano istorija prasideda nuo jo senovinių šaknų. Pavadinimas „Trevi” kilęs iš „Tre Vie” (trys keliai), nes fontanas žymi trijų kelių susikirtimo vietą. Pirminė fontano paskirtis buvo funkcinė – jis buvo Aqua Virgo akveduko, vieno iš senovinių akvedukų, kuriais Romai buvo tiekiamas vanduo, galinis taškas. 19 m. pr. m. e. imperatoriaus Augusto užsakytas ir Agripos suprojektuotas akvedukas buvo antikinės technikos stebuklas. Tačiau kaip šis praktiškas statinys virto puošniu šedevru, kurį matome šiandien?

Baroko šedevro projektavimas

Trevi fontano virsmas barokiniu stebuklu prasidėjo XVII a., kai popiežius Urbonas VIII sumanė grandiozinį projektą. Tačiau tik XVIII a. fontanas buvo pradėtas statyti toks, kokį jį pažįstame. 1732 m. popiežius Klemensas XII surengė naujo fontano projekto konkursą. Šį konkursą laimėjo tuo metu mažai žinomas architektas Nicola Salvi, įveikęs tokius varžovus kaip Alessandro Galilei. Salvio projektas buvo ambicingas ir didingas, juo siekta akmenyje ir vandenyje įprasminti Romos šlovę.

Trevi fontanas 1

Trevi fontano meniniai elementai

Pagrindinė fontano figūra – Vandenynas, vandens dievas, vaizduojamas didingame kriauklės formos vežime, traukiamame jūros žirgų. Šiuos žirgus vadelioja Tritonai, simbolizuojantys kintančias jūros nuotaikas. Fontano tema yra susijusi su vandeniu ir jo svarba – tai tinkamas motyvas statiniui, žyminčiam galutinį akveduko tašką. Skulptūros išdėstytos natūralią uolieną imituojančiame fasade, kuris sukuria dramatišką foną.

Trevi fontanas kultūroje ir tradicijose

Ilgainiui Trevi fontanas tapo ne tik architektūriniu stebuklu. Jis įsiliejo į Romos kultūrinį ir socialinį gyvenimą. Viena iš ilgaamžiškiausių su fontanu susijusių tradicijų – monetų mėtymas. Legenda byloja, kad jei dešine ranka per kairįjį petį permesite monetą, užsitikrinsite grįžimą į Romą. Per šį ritualą, išpopuliarėjusį tokiuose filmuose kaip „Trys monetos fontane”, kasdien į fontaną įmetama beveik 3 000 eurų, kurie skiriami labdarai.

Atkūrimas ir išsaugojimas

Fontanas buvo kelis kartus restauruotas, o naujausias ir ryškiausias restauravimas atliktas 2015 m. Šį restauravimą finansavo mados prekės ženklas „Fendi”, todėl buvo išvalytas travertino fasadas, sutvarkytos skulptūros ir įrengtas naujas LED apšvietimas. Šis projektas ne tik atkūrė fontano grožį, bet ir pabrėžė istorinių paminklų išsaugojimo svarbą. Tai liudija tiek viešųjų, tiek privačių subjektų įsipareigojimą išlaikyti Romos kultūros paveldą.

Trevi fontanas 2

Trevi fontanas – įkvėpimo šaltinis

Fontanas šimtmečiais buvo įkvėpimo šaltinis menininkams, filmų kūrėjams ir rašytojams. Jis buvo rodomas daugybėje filmų, iš kurių garsiausias – Federico Fellini filme „La Dolce Vita”, kur scena, kurioje Anita Ekberg įbridusi į fontaną, tapo kultine. Šis vaizdavimas populiariojoje kultūroje sustiprino fontano, kaip romantikos, grožio ir meninės Romos dvasios simbolio, statusą.

Lankymasis prie Trevi fontano

Planuojantiems aplankyti Trevi fontaną rekomenduojame pasirinkti ankstyvą rytą arba vėlyvą vakarą, kai žmonių minios būna mažesnės. Naktį apšviesto fontano vaizdas gniaužia kvapą ir suteikia kitokių įspūdžių nei dieną. Besimėgaudami fontano grožiu, lankytojai taip pat raginami gerbti paminklą – tai reiškia, kad negalima sėdėti ant jo kraštų ir, žinoma, jame maudytis.

Trevi fontanas 3

Dažniausiai užduodami klausimai apie Trevi fontaną

Kuriuo metu prie Trevi fontano būna mažiausiai žmonių?

Prie Trevi fontano, vieno populiariausių Romos lankytinų objektų, paprastai mažiausiai žmonių būna ankstyvą rytą, iškart po saulėtekio. Tokiu metu lankytojai gali ramiau pasigrožėti fontano grožiu be įprastų turistinių minių. Vėlyvas vakaras, ypač po vakarienės, yra dar vienas laikotarpis, kai minios paprastai išretėja, todėl po apšviestu nakties dangumi galima mėgautis ramia atmosfera. Apsilankymas ne piko metu, pavyzdžiui, vėlyvą rudenį ar žiemą, taip pat padeda susidurti su mažesnėmis miniomis. Nepriklausomai nuo laiko, stebėti Trevi fontaną ramesnėje aplinkoje yra stebuklinga ir įsimintina patirtis.

Ar galima fotografuotis prie Trevi fontano?

Taip, tikrai galite nusifotografuoti prie Trevi fontano. Tai populiarus lankytojų užsiėmimas, o fontanas yra nuostabus fonas nuotraukoms. Tačiau svarbu nepamiršti minios žmonių, ypač turistų piko valandomis, kad netrukdytumėte kitiems matyti ir mėgautis šia vieta. Be to, fotografuodami gerbkite paminklą ir nelipkite ant fontano ar į jį, nes tai draudžiama ir gali sugadinti istorinį paminklą.

Kiek laiko rekomenduojama pasiskirti Trevi fontano aplankymui?

Apsilankymas prie Trevi fontano paprastai nereikalauja daug laiko. Daugumai lankytojų vidutiniškai užtenka maždaug 30 minučių ar valandos. Per tiek laiko galėsite pasigrožėti nuostabia architektūra, nusifotografuoti ir galbūt sudalyvauti tradiciniame monetų mėtymo rituale.

Trevi fontanas 4

Populiariausios vietos aplink Trevi fontaną į kurias rekomenduojama nueiti

Romos Trevi fontano apylinkėse gausu populiarių lankytinų objektų, kurių kiekvienas turi savo istoriją ir kultūrą. Vos už kelių minučių kelio pėsčiomis yra Ispanijos laiptai – kultinė Romos įžymybė, nuo kurios viršūnės atsiveria vaizdinga miesto panorama. Netoliese stovi romėnų architektūros meistriškumą liudijantis Panteonas, garsėjantis didžiuliu kupolu ir akiduobėmis. Apsipirkimo entuziastams skirta pagrindinė prekybos gatvė Via del Corso, kurioje rasite įvairių parduotuvių – nuo aukščiausios klasės prekių ženklų iki vietinių butikų. Meno mylėtojai gali apsilankyti „Galleria Alberto Sordi” – gražioje, istorinėje prekybos galerijoje, garsėjančioje nuostabia architektūra. Navonos aikštė su nuostabiais Berninio sukurtais fontanais yra puiki vieta stebėti žmones ir mėgautis gyvybinga atmosfera. Be to, Ispanijos aikštė (Piazza di Spagna), esanti Ispanijos laiptų papėdėje, yra populiari susibūrimų vieta, kurioje yra garsusis Barcaccia fontanas. Galiausiai, jei norite paragauti romėnų kulinarinių gėrybių, Campo de’ Fiori turguje rasite gausybę vietinių maisto produktų, o rytais čia verda gyvenimas.

Trevi fontanas 5

Ar yra kokia nors oficiali svetainė kurioje galėčiau rasti visą informaciją apie Trevi fontaną?

Išsamią informaciją apie Trevi fontaną paprastai galima rasti oficialioje Romos turizmo svetainėje, kurioje pateikiama informacija apie įvairias miesto įžymybes. Be to, Romos savivaldybės interneto svetainėje dažnai pateikiama vertingos informacijos apie miesto istorines vietas, įskaitant Trevi fontaną. Tiems, kurie domisi ekskursijomis su gidu ar konkrečiomis istorinėmis įžvalgomis, daugelyje patikimų kelionių ir ekskursijų svetainių pateikiami išsamūs aprašymai ir įdomūs faktai apie fontaną. Šiose platformose taip pat galite rasti praktinės informacijos, pavyzdžiui, geriausią lankymosi laiką ir visus priežiūros grafikus. Norint gauti naujausios informacijos, patartina tikrinti šiuos internetinius šaltinius arčiau savo apsilankymo, nes jie nuolat atnaujinami ir juose pateikiamos naujausios žinios bei patarimai turistams.

Trevi fontanas 6

Apibendrinant galima teigti, kad Trevi fontanas yra ne tik paminklas, bet ir gyvas istorijos, meno ir kultūros kūrinys. Jis atspindi baroko epochos meno pasiekimus ir simbolizuoja amžiną Romos grožį. Fontanas su savo didingomis skulptūromis ir griausmingais vandenimis ir toliau žavi ir įkvepia milijonus lankytojų kasmet. Mesdami monetas ir išsakydami savo pageidavimus, dalyvaujame tradicijoje, kuri mus sieja su Romos istorija ir širdimi. Trevi fontanas iš tiesų yra lobis ne tik Romai, bet ir visam pasauliui.