Kelionės po Lenkijos jūros lobį- Gdanską

Gdanskas yra Baltijos jūros pakrantėje įsikūręs miestas, turintis turtingą jūrinę istoriją ir gyvybingą kultūrinį gyvenimą. Gdanskas garsėja nuostabia architektūra, vaizdinga pakrante ir intriguojančia praeitimi. Nuo gražiai restauruoto senamiesčio iki šurmuliuojančio uosto ir žavių muziejų – jis žavi daugelį. Štai vietos, kurias galite aplankyti.

1. Dlugi Targ (Ilgasis turgus) ir Neptūno fontanas

Ilgasis turgus (Dlugi Targ) – centrinis istorinio miesto senamiesčio centras. Spalvingais fasadais išpuoštoje, šurmuliuojančioje pėsčiųjų gatvėje yra daugybė parduotuvių, kavinių ir restoranų. Akimirką pasigrožėkite žymiuoju Neptūno fontanu – Gdansko simboliu ir puikia vieta nuotraukoms. Apžiūrėkite netoliese esantį Artuso dvarą – didingą gotikos ir renesanso stiliaus pastatą, kuriame kadaise rinkdavosi pirkliai ir didikai. Jo viduje rasite istorinių artefaktų kolekciją ir Didžiąją salę.

2. Marijos bažnyčia ir Olivos katedra

Jūsų kelionė nebus užskaityta, jeigu neaplankysite Marijos bažnyčios, didžiausios pasaulyje mūrinės bažnyčios. Pasigrožėkite jos aukštais bokštais ir įeikite į vidų, kad pamatytumėte išskirtinį interjerą, įskaitant nuostabų astronominį laikrodį. Užlipkite į bokštą, iš kurio atsiveria miesto ir netoliese esančios Motlavos upės panorama. Netoliese yra Olivos katedra. Šioje didingoje gotikinėje katedroje yra spalvingi vitražai, barokiniai vargonai su daugiau nei 7 000 vamzdžių ir ramūs sodai, puikiai tinkantys ramiam pasivaikščiojimui.

3. Vesterplatė ir Antrojo pasaulinio karo muziejus

Pasinerkite į Gdansko istoriją ir aplankykite Westerplatte – vietą, kurioje Antrojo pasaulinio karo metais buvo paleisti pirmieji šūviai. Apžiūrėkite paminklą ir karinių įtvirtinimų liekanas, kuriomis pagerbiama lenkų karių drąsa. Interaktyvūs Antrojo pasaulinio karo muziejaus eksponatai ir įspūdingos ekspozicijos pasakoja apie pasaulinį konfliktą ir jo poveikį Gdanskui bei visai Lenkijai.

4. Kranas ir Nacionalinis jūrų muziejus

Pasigrožėkite ikonišku Gdansko simboliu – gervėmis, kurios buvo pastatytos XIV a. Šis viduramžių statinys yra didžiausias išlikęs kranas Europoje ir suvaidino lemiamą vaidmenį miesto jūrų istorijoje. Apsilankykite Nacionaliniame jūrų muziejuje, įsikūrusiame netoliese buvusiame grūdų sandėlyje, ir toliau tyrinėkite Gdansko jūrinį paveldą. Muziejuje sukaupta didžiulė jūrinių eksponatų kolekcija, įskaitant laivų modelius, navigacijos prietaisus ir miesto laivų statybos pramonės eksponatus. Nepraleiskite progos įlipti į SS Sołdek – pirmąjį pasaulyje visiškai veikiantį naftos tanklaivį.

5. Sopotas ir prieplauka

Iš Gdansko keliaukite į netoliese esantį pajūrio miestą Sopotą, garsėjantį gražiais smėlio paplūdimiais ir gyvybinga atmosfera. Pasivaikščiokite gyva pėsčiųjų gatve Monte Cassino, kurioje įsikūrusios žavios parduotuvėlės, kavinės ir restoranai. Atsipalaiduokite paplūdimyje arba aplankykite žymiąją Sopoto prieplauką – ilgiausią medinę prieplauką Europoje. Mėgaukitės nuostabiais Baltijos jūros vaizdais ir pasinerkite į gyvybingą

6. Gintaro muziejus

Gdansko senamiesčio širdyje esančiame Gintaro muziejuje atraskite užburiantį gintaro pasaulį. Sužinokite apie šio brangaus brangakmenio istoriją, reikšmę ir įvairias jo panaudojimo galimybes, susipažinkite su išskirtinių papuošalų, skulptūrų ir artefaktų kolekcija. Taip pat galėsite pasigilinti gintaro susidarymo ir gavybos procesą, susipažinkite su turtingu Baltijos regiono gintaro paveldu.

7. Europos solidarumo centras ir Solidarumo aikštė

Užsukite į Europos solidarumo centrą ir pagerbkite Gdansko vaidmenį kovoje už darbuotojų teises ir komunizmo žlugimą. Šiame moderniame muziejuje ir kultūros įstaigoje pasakojama apie „Solidarumo” judėjimo istoriją ir jo poveikį Lenkijos politiniam pasauliui. Apžiūrėkite interaktyvius eksponatus, daugialypės terpės pristatymus ir saugomus eksponatus, kurie atskleidžia kovą už laisvę ir demokratiją. Šalia muziejaus rasite Solidarumo aikštę, kurioje Gdansko laivų statykla suvaidino svarbų vaidmenį šiame judėjime. Pasigrožėkite paminklu žuvusiems laivų statyklos darbininkams – tai įspūdingas paminklas.

8. Uphageno namas

Netoli Mariacka gatvės aplankykite Uphageno namą – puikiai išlikusią XVIII a. pirklio rezidenciją. Rekomenduojame užsukti ir į vidų ir susipažinti su prabangiu interjeru – puošniais kambariais, baldais ir dekoratyviniais dirbiniais, leidžiančiais pažvelgti į turtingą buvusių Gdansko gyventojų gyvenimo būdą.

9. Gdansko Šekspyro teatras ir Grodzkos sala

Gdansko Šekspyro teatre, moderniosios architektūros šedevre, įkvėptame Elžbietos laikų teatro projektų, pasinerkite į teatro meną. Dalyvaukite vienos iš nesenstančių V. Šekspyro pjesių spektaklyje arba tiesiog grožėkitės naujovišku pastato dizainu ir meistriškumu. Netoliese apžiūrėkite Grodzkos salą – ramybės oazę, įsiterpusią tarp Motlavos upės atšakų. Pasivaikščiokite žavingais takais, gėrėdamiesi viduramžių pakrantės pastatų ir vaizdingų tiltų vaizdais.

Apibendrinant

Gdanskas su savo turtinga istorija, architektūriniais stebuklais ir jūriniu žavesiu siūlo patrauklią kelionę po Lenkijos praeitį ir dabartį. Gdanskas pasiūlos diapazonas didelis nuo žavingų senamiesčio gatvelių iki gilinimosi į miesto jūrinį paveldą.