Laisvės statulos istorija ir kiti įdomūs faktai

Laisvės statula yra milžiniška statula Niujorko uoste. Ji stovi Laisvės saloje ir yra laisvės bei demokratijos simbolis. Statula vaizduoja moterį, dešinėje rankoje laikančią deglą, kuris simbolizuoja nušvytimą, o kairėje rankoje – lentelę su Amerikos nepriklausomybės deklaracijos data. Jos karūną puošia septyni spygliai, simbolizuojantys septynis žemynus, o prie jos kojų esančios nutrauktos grandinės simbolizuoja išsilaisvinimą iš priespaudos. Statulos varinis paviršius laikui bėgant oksidavosi, suteikdamas jai ryškiai žalią spalvą. Dėl savo didingumo, turtingos simbolikos ir istorinės reikšmės Laisvės statula yra visame pasaulyje pripažįstama ikona. Šiame straipsnyje norime Jums papasakoti plačiau apie Laivės statulos istoriją ir kitus įdomius faktus.

Pateikiame trumpą Laisvės statulos istoriją ir keletą įdomių faktų apie ją:

  • Laisvės statula, iš pradžių vadinta „Laisvė, apšviečianti pasaulį”, buvo Prancūzijos žmonių dovana Jungtinėms Valstijoms. Ją sukūrė prancūzų skulptorius Frédéricas Auguste’as Bartholdi, o jos metalinį karkasą sukūrė Gustavas Eiffelis, tas pats inžinierius, kuris suprojektavo Eifelio bokštą Paryžiuje. Statula turėjo simbolizuoti laisvę ir demokratiją.
  • Statyba: Statula pradėta statyti 1875 m. Prancūzijoje. Statula buvo baigta 1884 m. ir išmontuota, kad būtų išsiųsta į Jungtines Amerikos Valstijas. Į Niujorko uostą statula atplaukė 1885 m. birželį ir buvo vėl surinkta Bedlojaus saloje (dabar vadinamoje Laisvės sala).
  • Dedikacija: 1886 m. spalio 28 d. Laisvės statula buvo oficialiai pašventinta per ceremoniją, kurioje dalyvavo prezidentas Groveris Klivlandas ir tūkstančiai žiūrovų. 1924 m. ji buvo paskelbta nacionaliniu paminklu, o 1933 m. tapo Nacionalinio parko tarnybos dalimi.
  • Simbolika: Statula turi kelias simbolines reikšmes. Dešinėje rankoje laikomas deglas simbolizuoja nušvitimą, o ant kairėje rankoje laikomos lentelės užrašyta data „1776 m. liepos 4 d.”, simbolizuojanti Amerikos Nepriklausomybės deklaraciją. Septyni spygliai ant jos karūnos simbolizuoja septynis žemynus, o nutrauktos grandinės prie kojų – laisvę nuo priespaudos.
  • Matmenys: Laisvės statulos aukštis – 305 pėdų (93 metrai) nuo pagrindo iki deglo galo. Ji sveria maždaug 225 tonas (204 metrines tonas). Statula pagaminta iš vario lakštų, kurie laikui bėgant oksidavosi, suteikdami jai išskirtinę žalią spalvą, kurią ji turi šiandien.
  • Galimybė lankytojams patekti į skulptūrą: Lankytojai statulą gali pasiekti keldamiesi keltu iš Battery parko Žemutiniame Manhatane į Laisvės salą. Tačiau po 2001 m. rugsėjo 11 d. teroristinių išpuolių saugumo sumetimais priėjimas prie statulos karūnos ir deglo buvo apribotas. 2009 m. karūna vėl buvo atverta visuomenei, tačiau prieiga prie jos buvo ribota.
  • Restauravimas: 1980 m. Laisvės statula buvo iš esmės restauruota. Projekto metu buvo sutvarkyta ir pakeista surūdijusios geležies infrastruktūra, įrengta nauja lifto sistema ir išvalytas statulos varinis paviršius. Restauracija buvo baigta 1986 m., prieš statulos šimtmečio šventę.
  • Žymi citata: Laisvės statula siejama su garsiąja citata iš Emmos Lazarus poemos „Naujasis kolosas”. Poemoje yra eilutės: „Atiduokite man savo pavargėlius, savo vargšus, savo prislėgtas mases, trokštančias laisvai kvėpuoti”. Šie žodžiai pabrėžia statulos kaip vilties švyturio į Ameriką atvykstantiems imigrantams simboliką.
  • Populiarumas ir ikoniškumas: Laisvės statula yra vienas iš labiausiai atpažįstamų orientyrų pasaulyje ir tapo kultiniu Jungtinių Amerikos Valstijų simboliu. Kasmet ji pritraukia milijonus lankytojų, kurie atvyksta pasigrožėti jos grožiu ir sužinoti apie jos istorinę reikšmę.
  • Replikos: Laisvės statulos kopijų yra visame pasaulyje: Prancūzijoje, Japonijoje, Brazilijoje ir Australijoje. Šios kopijos yra duoklė originaliajai statulai ir jos neblėstančiai laisvės ir laisvumo idėjai.

Laisvės statula tebėra galingas vilties, laisvės ir ilgalaikės Jungtinių Amerikos Valstijų ir Prancūzijos draugystės simbolis.

Apibendrinant galima teigti, kad Laisvės statula yra simbolinis laisvės, demokratijos ir vilties simbolis. Išskirtinės žalios spalvos ir Niujorko uoste esanti Laisvės statula pritraukia milijonus lankytojų, kurie atvyksta pasigrožėti jos grožiu ir sužinoti apie jos istorinę reikšmę. Ji tebėra galingas ir ilgalaikis JAV ir Prancūzijos draugystės simbolis, taip pat vilties švyturys geresnio gyvenimo Amerikoje ieškantiems imigrantams.