Ką pamatyti Klaipėdoje?

Klaipėda, Lietuvos pajūryje esantis perlas, traukia turistus savo unikalia atmosfera, įdomiomis istorinėmis vietomis ir nuostabia gamta. Šiame straipsnyje išsamiai apžvelgsime populiariausias lankytinas vietas ir patirtis, kurias galite rasti Klaipėdoje.

Klaipėdos senamiestis

Klaipėdos senamiestis – tai vieta, kur galite pajusti senovės miesto dvasią. Senovinių pastatų, kavinių ir meno galerijų gatvės sukuria ypatingą atmosferą. Klaipėdos senamiestyje gausu istorinių pastatų, gatvių ir kitų architektūrinių paminklų, kurie liudija miesto turtingą praeitį. Štai keli svarbūs momentai Klaipėdos senamiesčio istorijoje:

  • Vikingų laikotarpis (IX a. – XIII a.) – Klaipėdos regione gyventa jau ankstyvaisiais viduramžiais. Tai buvo svarbus prekybos centras, kuris traukė vikingus ir kitus prekybininkus. Tačiau pačioje Klaipėdoje tuo metu nebuvo didesnio miesto.
  • Klaipėdos įkūrimas (1252 m.) – Miesto istorija oficialiai prasidėjo, kai Mindaugas suteikė šiam regionui miesto teises. Tai buvo vienas iš pirmųjų žingsnių formuojant miesto infrastruktūrą šiame regione.
  • Hansa miestas (XIV a. – XV a.) – Klaipėda tapo dalimi Hansos sąjungos, kuri buvo svarbi prekybos sąjunga Vidurio Europos miestų tarp Baltijos ir Juodosios jūros. Tai leido Klaipėdai išaugti kaip svarbiam prekybos miestui.
  • Prūsų ir vokiečių kolonizacija (XV a.) – po Prūsijos žemės prijungimo prie Vokietijos, Klaipėda tapo vokiečių kolonizacijos centru. Daug vokiečių gyveno ir valdė šį regioną, o tai turėjo įtakos miesto kultūrai ir architektūrai.
  • Pavadinimo keitimai (XVIII a.) – Klaipėda per istoriją keitė pavadinimus daug kartų. Ji buvo vadinama Memelu (vokiečių kalba Memel) daugelį metų, bet po Pirmojo pasaulinio karo ir šio regiono prijungimo prie Lietuvos ji tapo vėl vadinama Klaipėda.
  • Tarpukariu (1923-1939) – Tarpukariu Klaipėda buvo tarptautinės priežiūros požiūrio teritorija, valdoma Lietuvos pagal Versalio sutarties nuostatas. Tai buvo svarbus laikotarpis Klaipėdos istorijoje.
  • Antrasis pasaulinis karas ir pokario laikotarpis – po Antrojo pasaulinio karo Klaipėda tapo Lietuvos dalimi ir buvo vadinama Klaipėda. Tai buvo laikotarpis, kai miestas buvo atstatomas po karo padarinių.
  • Šiuo metu Klaipėdos senamiestis yra miesto kultūrinis ir istorinis centras, kuris pritraukia daugybę turistų. Čia galima rasti daug istorinių pastatų, kavinių, restoranų ir suvenyrų parduotuvių, kurių daugelis įsikūrę senose gatvėse, o tai puikiai atspindi miesto praeitį ir dabartį.

Klaipėdos senamiestis yra gyva istorijos knyga, kurią galima tyrinėti pasivaikščiojant jo gatvėmis ir lankantis įvairiose istorinėse vietose. Tai svarbus miesto kultūros ir istorijos dalis, kurią kiekvienas lankytojas gali atrasti ir įsiminti.

Ką pamatyti Klaipėdoje?

Smiltynės jūrų uostas

Ši vieta ne tik yra pagrindinis Klaipėdos jūrų transporto centras, bet ir gražus kurortas. Jame galite pamatyti didelius kruizinius laivus, pasivaikščioti po Smiltynių kopas, kuriose galima rasti Šventosios mergaitės bažnyčią ir žvejų kapines, arba aplankyti jūrų muziejų.

Šventosios mergaitės bažnyčia yra vienas iš Smiltynės jūrų uosto simbolių. Ši bažnyčia pastatyta medžio pagrindu ir yra vienas iš seniausių medžio bažnyčių Lietuvoje. Ji yra svarbi religinė vieta ir dažnai lankoma turistų.

Smiltynės molas yra svarbiausia Klaipėdos ir Lietuvos jūrų transporto jungtis su Baltijos jūra. Čia galima stebėti didelius kruizinius laivus, prekybinę laivyną ir daugybę jūrinių veiklų.

Klaipėdos jūrų muziejus ir delfinariumas

Klaipėdos jūrų muziejus ir delfinariumas yra viena iš populiariausių lankomų vietų Klaipėdoje. Ši nuostabi Klaipėdos lankytina vieta kviečia visus įdomiai pažinčiai su jūros pasauliu, tyrinėti jūrų gyvūnus ir sužinoti daugiau apie jūrų kultūrą bei istoriją. Štai keletas svarbių faktų apie Klaipėdos jūrų muziejų ir delfinariumą:

1979 m. įkurtas muziejus užima beveik 13 hektarų plotą. Eksponatus galima apžiūrėti tiek vidaus patalpose, tiek akvariumuose, tiek lauko baseinuose, kuriuose plaukioja ruoniai, jūrų liūtai ir pingvinai. Kvėpuodami gaiviu pajūrio oru aplankykite istorinę jūrų ekspoziciją, inkarų kolekciją ir etnografinį žvejo namelį. Muziejui priklausanti plokščiadugnė barža, vadinama kurnas, naudojama etnokultūrinėms kelionėms, taip pat yra plaukiojantis eksponatas.

Jūrų muziejuje yra daugiau nei 88 000 eksponatų, iš kurių didžiąją dalį sudaro jūrų eksponatai, pavyzdžiui, moliuskų kriauklės, koralai, krabai, dygiaodžiai, jūros paukščiai, žuvys ir žinduoliai. Po renovacijos muziejus vėl atidarytas 2017 m. vasarą, o akvariumas lankytojams atvertas gruodžio mėn. Akvariumo atnaujinimą, kainavusį 15 mln. eurų, lėmė geriausių Lietuvos ir tarptautinių ekspertų vizija.

Šiuo metu akvariumų sistemą sudaro 24 akvariumai, kuriuose pristatomos gėlavandenės, Baltijos, Šiaurės ir atogrąžų jūrų buveinės. Be to, yra 18 metrų ilgio akrilo tunelis, kuriame lankytojai gali patirti pojūtį, lyg būtų po vandeniu, ir iš apačios apžiūrėti nuostabią jūros gyvūniją. Muziejuje taip pat yra suvenyrų parduotuvė, statinys, pritaikytas žmonėms su negalia, ir parodų salė. Baltijos jūroje sužalotų gyvūnų reabilitacijos įrenginys padės jiems išmokti vėl išgyventi laukinėje gamtoje.

Ką pamatyti Klaipėdoje? 1
  • Lokacija – muziejus ir akvariumas yra įsikūrę Smiltynės jūrų uoste, šalia Klaipėdos molo ir kitų svarbių transporto centrų.
  • Eksponatai  – muziejuje ir akvariume galite pamatyti įvairių jūrinių gyvūnų, vandenynų ekosistemų modelius, istorinių laivų modelius, žvejų įrankius ir daug kitų dalykų. Yra daug interaktyvių ekspozicijų, kurios ypač patinka vaikams ir leidžia jiems išmokti daugiau apie jūrų pasaulį.
  • Delfinariumas – tai vienintelis delfinariumas visoje rytinėje Baltijos jūros pakrantėje yra Klaipėdoje. Baseino tūris – 1 800 kubinių metrų, o pasirodymų erdvėje telpa 1 000 žiūrovų. 1994 m. jis atidarytas šalia Jūrų muziejaus. Delfinų pasirodymai patinka ir suaugusiesiems, ir vaikams. Tai puiki proga susipažinti su vietiniais Juodosios jūros delfinais, kurie yra delfinų rūšis ir dantytųjų banginių porūšis. Būti šalia delfinų ir juos stebėti ne tik malonu visai šeimai, bet tai gali būti ir terapinis poveikis. Delfinariume jau beveik 20 metų vykdoma delfinų ir vaikų draugystės programa. Kasmet į delfinų terapiją priimama 60 vaikų, turinčių autizmo spektro sutrikimų, Dauno sindromą, cerebrinį paralyžių ar kitų sveikatos sutrikimų. Šį projektą ir kitas užduotis palengvino 2010 m. pradėta renovacija. Pagrindinis tikslas – pagerinti gyvūnų gyvenimo sąlygas – buvo pasiektas įrengus naujas vietas. Dabar aplink baseiną yra tris kartus daugiau vietų. 2015 m. taip pat įrengta delfinų reabilitacijos patalpa ir lauko baseinas „Saulės įlanka”, skirtas jūrų liūtų pasirodymams šiltuoju metų laiku. Delfinariume veikia kavinė.
  • Jūros kultūros ekspozicija – Muziejuje yra dedikuota ekspozicija, kurioje galite išmokti daugiau apie jūros kultūrą, žvejų tradicijas ir jūrinį paveldą Klaipėdoje. Tai padeda suprasti miesto ryšį su jūra ir šia pramone.
  • Edukaciniai renginiai – Muziejuje ir akvariume dažnai organizuojami edukaciniai renginiai, pamokos ir ekskursijos, kurios padeda praplėsti žinias apie jūrų pasaulį ir aplinką. Tai puiki vieta šeimoms ir mokykloms organizuoti ekskursijas.
  • Vaikų žaidimų zona – Muziejuje yra speciali vaikams skirta žaidimų zona, kurioje mažieji lankytojai gali žaisti ir mokytis žaidžiant interaktyvius žaidimus.

Klaipėdos jūrų muziejus ir akvariumas yra puiki vieta, kur galite praleisti ne tik šeimos poilsiui skirtą laiką, bet ir išmokti daug naujų dalykų apie jūros pasaulį, kultūrą ir jos paveldą. Tai tikrai įdomi ir švietimo prasme svarbi vieta, kurią verta aplankyti, jei esate Klaipėdoje.

Klaipėdos skulptūrų parkas

Klaipėdos Skulptūrų parkas yra vienas iš įdomiausių meno kūrinių ir turistinių objektų Klaipėdos mieste. Šio parko istorija siekia praeitą šimtmetį, o jį galima susieti su kultūrine veikla, meno kūrėjais ir miesto plėtros istorija.

Klaipėdos skulptūrų parkas tapo populiaru turistiniu objektu, pritraukiančiu tiek vietinius gyventojus, tiek užsieniečius. Ši vieta iš ties puiki pasivaikščiojimui, meno mėgėjams ir fotografams.

Skulptūrų parkas nuolat plečiasi, papildant savo kolekciją naujais meno kūriniais, kuriuos kūrė skirtingų kartų menininkai iš Lietuvos ir užsienio. Kiekvienas kūrinys turi savo unikalų stilių ir žinutę, kurią nori perduoti lankytojams.

Klaipėdos restoras „Meridianas“

Meridianas yra vienas iš populiarių restoranų Klaipėdoje, kurį privaloma aplankyti, jei lankotės Klaipėdoje. Šis restoranas yra žinomas dėl savo puikios virtuvės, unikalios atmosferos. Jis yra įsikūręs pačiame Klaipėdos uosto centre, o tai suteikia puikią galimybę mėgautis puikiais jūros vaizdais ir stebėti uosto veiklą.  Dėl didelio populiarumo ir riboto vietų skaičiaus restorane „Meridianas”, ypač vakarienei rekomenduojame staliukus rezervuotis iš anksto.

Ką pamatyti Klaipėdoje? 2

“Vinetu kaimas” Klaipėdos rajone

Netoli Klaipėdos, Kretingalės savivaldybėje, nuostabiame Dangės-Akmenos upės slėnyje įsikūręs Vinetu kaimas – tai gyvojo indėnų paveldo muziejus po atviru dangumi, kuriame saugomi Šiaurės Amerikos indėnų papročiai. Čia mušami indėnų būgnai, į dangų kyla nežemiški totemų stulpai, o akmeniniai labirintai padeda rasti raktą į svarbiausius gyvenimo klausimus.

Vinetu – tai sveiko ir malonaus poilsio kaimelis. Lankytojai patiria laisvę jodinėdami žirgais ar plaukdami baidarėmis, gyvendami autentiškose indėnų palapinėse, tipiuose ar mediniuose nameliuose, valgydami sveiką, palaimintą maistą, maudydamiesi lauke, dalyvaudami šaudymo iš lanko mūšiuose ir varžybose, kuriose naudojami tomahaukai, kirviai, ietys ar kiti senoviniai ginklai. Jie taip pat skatina kūrybiškumą per muziką ir rankdarbius.

Vinetu kaime organizuojamos edukacinės ir patyriminės ekskursijos vaikų ir suaugusiųjų grupėms, ritualai, gamtos šventės, stovyklos ir festivaliai padeda pažinti turtingą ir legendomis apipintą Amerikos indėnų kultūrą, istoriją, papročius ir išmintį, atgaivinti meilę ir pagarbą Motinai Žemei, Dangiškajam Tėvui ir viskam, kas mus supa, bei pajusti sielos virpesius.

Vinetu kaime yra indėnų muziejus, kuriame eksponuojami dešimtmečio amatų, meno dirbinių ir papuošalų, senovinių ginklų, trofėjų, totemo stulpų, muzikos instrumentų, drabužių ir papuošalų, senovinių nuotraukų, paveikslų ir kitų artefaktų.

Istorinis Klaipėdos pilies muziejus

Klaipėdos pilis dokumentuose pirmą kartą paminėta kaip Memelburgas apie 1252 m. Medinė tvirtovė šešerius metus stovėjo tarp Nemuno ir tuometinio Dunojaus, tačiau išliko du jos pabūklai, jų bastionai, vakarinė tvirtovė ir dalis griovio.

Vykstant mūšiams, pilis ėjo iš rankų į rankas, buvo tobulinama ir pritaikoma to meto poreikiams, pavyzdžiui, Antrojo pasaulinio karo metais ji buvo naudojama kaip priešlėktuvinės artilerijos stotis ir dyzelinio kuro sandėlis povandeniniams laivams. Vėliau pilis buvo naudojama laivų remontui ir pramoninėms reikmėms iki 1977 m., kai buvo pradėti tyrimai.

Nuo 2002 m. Klaipėdos pilies muziejaus lankytojai gali susipažinti su princo Frydricho istorija, patirti Klaipėdos ir pilies istoriją, apžiūrėti įvairius archeologinius radinius, dokumentus, maketus ir kitus šaltinius, atspindinčius miesto raidą karo ir pokario metais.

Ką pamatyti Klaipėdoje? 3

Klaipdėdos švyturys

Jau daugiau nei  200 metų Klaipėdos švyturys Melnragėje tarnauja kaip švyturys jūrininkams. Švyturio signalą galima pamatyti iš daugiau nei 30 kilometrų atstumo, nors jis yra už pusės kilometro nuo Baltijos jūros ir 44 metrų virš jūros lygio.

Švyturys buvo vienas pirmųjų šiaurės rytų Baltijos jūros pakrantėje, tačiau per Antrąjį pasaulinį karą jis buvo visiškai sugriautas, o 1945 m. galutinai atstatytas ir šiandien iš jo liko tik 4 metrų aukščio platforma.

Šiandien lankytojai gali užeiti į švyturio vidų ir pakilę 283 laipteliais apžiūrėti Klaipėdą iš 40 metrų aukščio.

Olando kepurė

Olandų kepurė yra saugoma gamtos teritorija. Tai uola, esanti pusiaukelėje tarp Girulių ir Karklės. Ji susidarė dėl ledynmečio apledėjimo. Olandų kepurė – tai vieta, kurioje tarp Klaipėdos ir Karklės vyksta didžiausi transporto srautai. Uola iškyla į 24-25 metrų aukštį ir yra aukščiausia paplūdimio vieta Lietuvoje. Baltijos jūros bangos ir daugybė požeminių šaltinių, ardančių šlaitą, daro didelę įtaką gamtos paminklo išvaizdai ir reljefui, kurie nuolat kinta.

Nuolatinis žemės dalių slinkimo žemyn ir medžių šaknų panirimo į Baltijos jūrą procesas laikomas vienu vertingiausių Olandijos kepurės gamtos paminklo aspektų.

Prie Olandų kepurės yra netoli automobilių stovėjimo aikštelės. Nuo automobilių stovėjimo aikštelės lankytojai gali eiti miško takeliais iki uolos, ant kurios įrengta medinė apžvalgos aikštelė. Iš Olando kepurės apžvalgos aikštelės atsiveria gražūs Baltijos jūros ir uolėtų paplūdimių vaizdai. Olandų kyšulio paplūdimiai yra žvirgždėti. Šie akmenukai susiformavo dėl nuolat plaunamų ledyno suformuotų uolienų.

Istorija

Daugelį metų jūrininkai Olandų kepurę kaip vietovę naudojo kaip vertingą orientyrą. Laivai galėjo lengvai pastebėti pušų ir ąžuolų mišką, nes jis ryškiai kontrastavo su netoliese esančia smėlėta lyguma. Maždaug XVII a. pabaigoje pirmą kartą buvo padaryti ženklai, rodantys, kur yra Olando kepurė, kad jūreiviai galėtų nusibrėžti savo kursą. Apie 1818 m. šis terminas buvo oficialiai įtvirtintas žemėlapiuose. Tuo pat metu buvo pastatyti įspėjamieji ženklai laivams.

Ką pamatyti Klaipėdoje? 4

LITORINOS takas

Nuo Olandijos kyšulio link Klaipėdos driekiasi ekologinis gamtos takas LITORINA. Litorinos gamtos tako ilgis – apie du kilometrus. Neskubant visą taką nuo pradžios iki pabaigos nueiti užtrunka apie 1-2 valandas. Takui pažymėti naudojami informaciniai stulpeliai.

Žygeiviai gali keliauti Litorinos gamtos taku palei Baltijos jūros pakrantės uolas. Šios uolos, skardžiai vaizduoja nepažeistą Litorinos jūros pakrantę prieš 8000 metų. Toliau kelionė tęsiasi į savitą miškelį, kurį daugiau nei prieš šimtmetį pasodino Klaipėdos miesto pirklių gildija. Miškas buvo sukurtas ir pasodintas dirbtinai, todėl jame auga šiam Lietuvos regionui nebūdingi medžiai. Miške auga maumedžiai, plačialapiai klevai, bukai ir šimtamečiai eglynai. Šie keistieji medžiai sudaro mišką, primenantį dvaro parką. Vaikščiodami šiuo taku lankytojai gali susipažinti su istorija ir kartu pasigrožėti nuostabiais Baltijos jūros ir senovinės Litorinos pakrantės vaizdais. Kiekvienoje istoriškai ar geologiškai įdomioje vietoje pastatyti informaciniai stendai.

Šį pasivaikščiojimo maršrutą dėl kvapą gniaužiančio kraštovaizdžio ir atpalaiduojančio vandens ošimo turėtų pamėgti kiekvienas. Atėję į savo vietą, galite grįžti į paplūdimį arba į automobilių stovėjimo aikštelę.

Klaipėda yra Baltijos jūros pakrantėje įsikūręs jūrinis miestas su turtinga istorija ir įvairiomis kultūrinėmis bei gamtinėmis lankytinomis vietomis. Senamiestis liudija miesto istoriją, o Skulptūrų parkas pritraukia meno ir kultūros mėgėjus. Klaipėda taip pat siūlo modernią infrastruktūrą, pramogas, skanią vietinę virtuvę ir galimybę pasimėgauti jūriniu kraštovaizdžiu. Tai patraukli vieta tiek turistams, tiek ieškantiems unikalaus kultūrinio potyrio, bei poilsio prie Baltijos jūros pakrantės. Klaipėda yra ne tik Lietuvos uostamiestis, bet ir vieta, kurioje galima atrasti daugybę įspūdžių ir naujų galimybių.