Kelionės su vaikais – ką turėtume žinoti?

Kelionės gali būti pamokanti ir akis atverianti patirtis bet kokio amžiaus vaikams: tai naujas maistas, patirtis ir lankytinos vietos, jau nekalbant apie kokybišką šeimos laiką. Tačiau keliauti su vaikais gali būti ir nelengva – nenuspėjamas tvarkaraštis, ilgi pakavimo sąrašai ir irzlūs vaikai – tai tik keletas iššūkių, su kuriais galite susidurti kelionės metu. Tačiau čia mes padėsime, kad kelionės su vaikais taptų lengvos. Juk jūs ir jūsų vaikai turėtumėte mėgautis kiekviena akimirka, matydami pasaulį, ir pakeliui sukurti prisiminimus visam gyvenimui. Argi ne tokia ir yra kelionių esmė?

Bet kokio amžiaus vaikų įtraukimas

Nekantriai laukiate artėjančių šeimos atostogų, tačiau norite užtikrinti, kad ir jaunesniems šeimos nariams būtų smagu.

Konkrečios strategijos, kurias galite taikyti, kad padėtumėte vaikams gerai praleisti laiką kelionėje, priklauso nuo jų amžiaus: Kūdikio poreikiai labai skiriasi nuo mažylio ar paauglio poreikių. Tačiau kad ir kokio amžiaus būtų jūsų vaikas, prieš kelionę būtinai pasidomėkite, kokia vaikams skirta veikla, kuria jūs ir jūsų šeima galėsite pasinaudoti. Šiek tiek pasiruošimo bus labai naudinga. 

Kūdikiai

Pasak Rainerio Jensso, Šeimos kelionių asociacijos (Family Travel Association), šeimų kelionių prekybos grupės prezidento ir įkūrėjo, su naujagimiais iki 2 metų amžiaus vaikais keliauti daugeliu atžvilgių yra lengviausia. „Šio amžiaus vaikai yra mobilūs, – sakė jis. „Juos galima pasiimti bet kur ir jie bus laimingi, jei tik sukursite jiems patogią aplinką ir palaikysite jų rutiną.”

Internetinio kelionių žurnalo „Family Vacation Critic” redaktorė Amanda Norcross sutinka, kad kūdikiams nepaprastai svarbus tvarkaraštis. „Jei jūsų kūdikiui nustatytas valgymo ar miego grafikas, stenkitės jo laikytis ir atostogų metu ir atitinkamai planuokite savo dienas”, – sakė ji.

Būtinai pasiimkite su savimi mėgstamų kūdikio žaislų, knygelių ir buteliukų ir nelaikykite jo visą dieną pririšto prie kūdikio nešynės ar vežimėlio – suteikite kūdikiui galimybę pasivaikščioti ir pasportuoti; jei kūdikis dar nevaikšto, jis vis tiek gali išsitiesti ant kilimėlio ar pasisupti.

Mažamečiai vaikai yra smagus amžius, nes jie pradeda domėtis įvairiais aplink juos esančiais vaizdais, sakė M. Norcross. „Kelionių vietos jiems tampa malonios tyrinėti”, – sakė ji. Tačiau sudarydami savo maršrutą būtinai palikite daug laisvo laiko, kad jie galėtų atsipalaiduoti ir pasipildyti energija lankydamiesi žaidimų aikštelėje arba viešbučio baseine.

J. Jenss taip pat yra vietos parkų lankymo su mažyliais gerbėja. „Kuo daugiau atviros erdvės mažyliui bėgioti, tuo jis bus laimingesnis”, – sakė jis. Be to, tikėtina, kad susipažinsite su vietiniais tėvais, kurie jums patars, kaip mažyliui mieste užsiimti kita veikla, taip pat pasakys vaikams tinkamų restoranų pavadinimus.

Mokyklinio amžiaus vaikai

Svarbiausia, kad penkerių metų ir vyresni vaikai dalyvautų šeimos kelionėje, yra įtraukti juos į planavimą, net ir nedideliu mastu, sakė M. Jenssas. „Kuo labiau suteiksite šio amžiaus vaikams galimybę patiems pasirinkti, ką jie nori veikti, nesvarbu, ar tai būtų įdomios vietos apžiūrėjimas, ar banglenčių sporto išbandymas, tuo labiau jie įsitrauks”, – sakė jis.

Patarimas: Leiskite vaikams rinktis iš kelių veiklų, užuot nedavę jiems jokių nurodymų. Pavyzdžiui, paplūdimio vietovėje galima rinktis pusės dienos kelionę nardyti su vamzdeliu arba žvejybą. Mieste pasidalykite įdomių pasivaikščiojimų pėsčiomis maršrutų pasirinkimais ir leiskite jiems pasirinkti vieną ar du, kurie jiems labiausiai patinka. 

Ericas Stoenas, internetinės šeimos kelionių svetainės „Travel Babbo” įkūrėjas, teigė, kad tinkamų gidų pasirinkimas labai padeda išlaikyti vaikų susidomėjimą vieta, kurioje jie yra. Jis sakė, kad ieškodami ekskursijų ir užsiėmimų, skaitykite atsiliepimus internete ir sužinokite, kurie gidai anksčiau gerai dirbo su vaikais. Puikus gidas gali turėti didelį poveikį jūsų vaikams: Pavyzdžiui, pono Stoeno sūnus tapo puikiu piešėju dėl Londone gyvenančio menininko, kuris vedė šeimą į meno ekskursiją po miestą. „Ši ekskursija tiesiog pakeitė jo gyvenimą”, – sakė jis. 

Paaugliai

Ponia Norcross sakė, kad geriausias būdas sudominti paauglius – leisti jiems patiems dalyvauti planuojant dalį kelionės. Ji siūlo leisti jiems išsirinkti keletą lankytinų vietų, kurias jie norėtų pamatyti, ir netgi leisti jiems sudaryti vienos ar dviejų dienų kelionės maršrutą.

Be to, J. Jenssas, dviejų paauglių tėvas, sakė, kad tėvai gali apsvarstyti galimybę vyresniems paaugliams suteikti galimybę patiems praleisti valandą ar dvi tyrinėjant kelionės tikslą – galbūt jie norės apžiūrėti tam tikrą rajoną ar nueiti į tam tikras parduotuves. „Kol jūs ir jūsų paauglys jaučiatės saugūs, jis ar ji labai džiaugsis galėdami pabūti vieni”, – sakė jis.

Pirmiausia – interesai, paskui – kelionės tikslas

Nesirinkite kelionės tikslo, rinkitės tai, ką norite daryti, – sakė Jensas. Ar norite atsipalaiduoti paplūdimyje? Ar norite nuotykių kupinos išvykos į gamtą? Ar norite pabėgti iš miesto? „Nusprendę, kaip norite praleisti laisvalaikį, galėsite nuspręsti, kur vykti”, – sakė jis.