Patarimai ir gudrybės keliaujant po Afriką

Pagaliau ryžotės ir užsisakėte bilietą į įspūdingą nuotykį Afrikoje, suplanavote maršrutą, išsirinkote safarį ir netrukus jau keliausite – ura!

Afrikoje yra visko – nuo neįtikėtinos gamtos iki turtingos kultūros istorijos, nuo draugiškų vietinių gyventojų iki gyvybingų turgų – kartais visko vienu metu. Šiame žaviame žemyne yra kažkas tokio, kas įtraukia ir verčia sugrįžti vėl ir vėl. Tačiau negalima paneigti, kad net ir patiems ištvermingiausiems tyrinėtojams kelionė po šią šalį gali būti labai sudėtinga!

Neseniai praleidome 4 mėnesius keliaudami po pietų ir centrinę Afriką ir surinkome visus dalykus, kuriuos sužinojome pakeliui (per nelaimes ar bandymus ir klaidas!) arba kuriuos norėjome žinoti prieš išvykdami, kad galėtumėte susitelkti į savo svajonių nuotykį Afrikoje be streso!

Kaip kalbėti kalba

Jei nerimaujate, kad Tanzanijos oro uoste įstrigsite visam laikui, nes nesugebėsite taksistui nurodyti laisvai kalbėti suahilių kalba, išlikite ramūs.

Jums labai palengvės, kai sužinosite, kad, nepaisant to, jog Afrikoje kalbama 1500-2000 vietinių kalbų, anglų kalba daugelyje šalių yra valstybinė kalba (keliose šalyse – kartu su vokiečių ar prancūzų kalbomis!).

Vis dėlto nepraleiskite progos tinginiauti ir pasikliauti vien anglų kalba; išmokite keletą pagrindinių frazių. Vietiniai gyventojai tai įvertins, o jūs patirsite daug daugiau įspūdžių, pavyzdžiui, kai draugiškas Malavio vaisių kiosko savininkas įmetė kelis papildomus gabalėlius, nes bandėme su juo kalbėti čičevų kalba!    

Kokie yra vietiniai gyventojai

Pamirškite tai, ką matėte filmuose: afrikiečiai yra vieni draugiškiausių žmonių planetoje. Įprasta, kad jus pasitinka didžiulė šypsena ir pasisveikinimas, o dauguma nori sužinoti jūsų vardą, iš kur esate ir kodėl čia lankotės.

Taip pat svarbu nepamiršti, kad visa Afrika yra labai religinga (plačiai išpažįstama krikščionybė ir islamas) ir gana konservatyvi, todėl būkite pagarbūs kalbėdami ir apsirengę.

Kaip išvengti nesklandumų pasienyje

Deja, korumpuoti pasienio procesai yra vienas iš Afrikos kelionių aspektų, galinčių keliautojus gerokai nuliūdinti.

Dažniausiai sieną praeisite be problemų, o kartais gali tekti valandų valandas laukti, kol bus sutvarkytas jūsų pasas be jokio paaiškinimo, arba galite būti paprašyti sumokėti kyšį korumpuotam pareigūnui. Be to, pasitaiko prekeivių, siūlančių išsikeisti pinigus visiškai juokingu kursu arba bandančių jums parduoti bet ką – nuo apyrankių iki samosų (pastaba: visada pirkite samosų, vaikinai).

Laimei, mums pavyko įveikti aštuonias skirtingas pasienio kontrolės procedūras be didesnių sunkumų, ir jūs taip pat galite tai padaryti, jei vadovausitės šiais patarimais:

Būkite informuoti: Prieš vykstant į bet kurią Afrikos šalį, sužinokite, kokie yra vizų reikalavimai. Prieš kelionę susisiekite su vietos ambasada arba apsilankykite „Project Visa”, kur rasite atsakymus į visus su vizomis susijusius klausimus.

Būkite organizuoti: Nors daugumą vizų galite gauti atskiruose įvažiavimo punktuose, iš anksto pasirūpinę vizomis, vėliau sutaupysite daugybę rūpesčių (o kartais ir pinigų!).

Būkite išmintingi pinigų atžvilgiu: Visada turėkite atsarginių JAV dolerių. Jei pasienyje reikia išsikeisti pinigus, prieš atvykdami visada sužinokite valiutos keitimo kursą ir derėkitės.

Būkite užsispyrę – jei atrodo, kad kas nors tyčia vilkina reikalus, kad priverstų jus sumokėti ir „paskubinti”, tvirtai (ir mandagiai!) paprašykite grąžinti pasą. Jei esate įsitikinęs, kad jūsų viza atitinka visus reikalavimus, bet jūsų prašo sumokėti daugiau, kad ji būtų patvirtinta, atsisakykite ir paprašykite pakalbėti su kitu pareigūnu.

Svarbiausia: į procesą žiūrėkite su šypsena ir juokitės. Taip bus lengviau!

Kaip keliauti

Vienas iš geriausių dalykų keliaujant Afrikoje yra tai, kad nesvarbu, kur esate ar kur norite nuvykti, visada įmanoma nuvykti iš taško A į tašką B. Tačiau kaip patekti iš taško A-B – visai kita istorija.

Taksi, tuk tukai, mopedai, rikšos, kaip tik norite… Jei tai turi ratus ir gali nuvažiuoti tam tikrą atstumą, tikriausiai galite juo keliauti. Gali būti, kad sėdėsite lėktuve ar autobuse, sėdėsite vietiniame mikroautobuse su 25 žmonėmis (ir keletu ožkų ar vištų!) arba važiuosite iš turgaus namo grįžtančio pusės kaimo pikapo gale.

Dėl visa ko: kelionė mikroautobusu – tai afrikietiškas ritualas, ir mes visiškai rekomenduojame atsisakyti nepatogios sėdynės ir ankštų sąlygų, kad sužinotumėte, kaip gyvena vietiniai gyventojai!

Mūsų patarimai, kaip atsipalaiduoti kelionėje, yra šie:

  • Visada keliaukite dieną. Visada.
  • Visada prisisekite saugos diržą
  • Nesitikėkite, kad išvyksite ar atvyksite laiku – čia viskas vyksta Afrikos laiku!
  • Daugumoje kelionių mikroautobusu galite derėtis dėl bilieto kainos.
  • Niekada nemokėkite „bagažo saugojimo mokesčio” dideliuose autobusuose. Tai apgaulė – į bilieto kainą įskaičiuotas bagažas.