Patarimai, keliaujantiems vieniems

Keliavimas vienam turi ir privalumų, ir trūkumų – mano nuomone, privalumai gerokai viršija trūkumus. Kai keliaujate vienas, esate nepriklausomas ir viską kontroliuojate. Galite keliauti savo tempu, daryti tai, kas jus domina, valgyti, kur ir kada norite, kur norite išlaidauti. Nereikia laukti, kol partneris susikraus daiktus, ir niekada nereikia derėtis, kur pavalgyti ar kada baigti kelionę. Jūs einate ten, kur norite, kada norite.

Žinoma, solo kelionės turi ir trūkumų: Keliaudami vieni, neturite bendražygio, kuris jums padėtų. Be to, keliauti vienam paprastai kainuoja brangiau. Su partneriu apgyvendinimas viešbutyje kainuoja pigiau, nes juo dalijamasi. Kai dalinatės išlaidas, pigiau kainuoja ir kiti dalykai, pavyzdžiui, maisto produktai, gidai, taksi, daiktų saugojimo spintelės ir kt.

Tačiau kai keliaujate su kitais, natūralu, kad susitelkiate į juos ir nekreipiate dėmesio į aplink esančių vaizdų, garsų ir kvapų simfoniją. Keliaudami vieni, galite būti atviresni aplinkai. Sutiksite daugiau žmonių – į jus bus žiūrima kaip į labiau prieinamą. Labiau tikėtina, kad patirsite nepažįstamų žmonių gerumą.

Solo kelionės gali būti ir labai introspektyvios. Gali būti, kad tuo pat metu daugiau sužinosite apie save ir apie vietas, kurias aplankėte keliaudami taip toli. Keliauti vienam yra smagi, įdomi, nesudėtinga, gyva ir jaudinanti pstirtis. 

Keliaukite vieni ir nesijauskite vieniši

Daugeliui žmonių, svarstančių apie solo kelionę, didžiausia baimę kelia vienatvė. Dideli miestai gali būti šalti ir bjaurūs, kai vienintelis žmogus, su kuriuo gali pasikalbėti, esi tu pats. O būti ligotam ir vienam šalyje, kurioje niekas tavęs nepažįsta, gali būti liūdna patirtis.

Laimei, su vienatve lengva kovoti keliautojų pamėgtose vietose. Ypač Europoje gausu keliautojų ir natūralių susitikimų vietų, ypač sezono metu. O internetas siūlo susisiekti su vietiniais gyventojais, norinčiais priimti jus savo gimtinėje.

Susitikimai su žmonėmis

Su bičiuliais susidursite kasdien. Jei apsistosite nakvynės namuose, turėsite jau “sukurtą šeimą” (daugybė nakvynės namų yra patogūs ir svetingi įvairaus amžiaus žmonėms). Arba rinkitės nedidelius pensionus ir nakvynės namus, kur savininkai ir pusryčius dalijantys svečiai turi laiko pabendrauti. Daugelyje turistinių objektų per valandą sutiksite daugiau žmonių nei namuose per dieną. Jei jaučiatės drovūs, fotoaparatai yra geri ledlaužiai, net ir mūsų asmenukių eroje – pasiūlykite kam nors nusifotografuoti savo įrenginiu.

Autobusuose ir traukiniuose lengva susipažinti su žmonėmis. Kai sutiksite vietinių gyventojų, kurie kalba angliškai, sužinokite, ką jie mano – apie bet ką.

Dalyvaukite grupinėje ekskursijoje po miestą pėsčiomis. Sužinosite apie miestą ir susipažinsite su kitais keliautojais. Ekskursijos po maistą, maisto gaminimo pamokos, sporto renginiai ir ekskursijos taip pat gali tapti puikia socialine patirtimi; ieškokite internete arba klauskite viešbutyje ar nakvynės namuose. Gerų galimybių siūlo Airbnb, ToursByLocals ir TravelLocal. Bendraminčiai gali susirasti vieni kitus „Meetup” svetainėje, kurios nariai visame pasaulyje kviečia lankytojus į įvairius renginius, pavyzdžiui, fotografijos pasivaikščiojimus, laimės valandas ir savaitgalio slidinėjimo išvykas.

Naudodamiesi savo ryšiais socialiniuose tinkluose sužinokite, ar kas nors iš jūsų pažįstamų turi draugų ar šeimos narių vietovėse, kuriose lankysitės, ir parašykite jiems žinutę apie būsimą kelionę. Apsvarstykite galimybę prisijungti prie svetingumo mainų tinklo, kuris gali padėti rasti renginių ir nemokamų nakvynės vietų (daugiau apie tai toliau). „Facebook” renginių sąrašai užsienyje tokie pat populiarūs kaip ir JAV.

Jei esate nedrąsus, taip pat galite apsvarstyti galimybę vykti į organizuotą ekskursiją, kurioje kelionės planavimą galite patikėti patyrusiam gidui ir mėgautis įdomių kelionės partnerių ratu.

Valgymas

Europoje, kaip ir JAV, įprasta pietauti vienam, ir retai kada išsiskirsite iš kitų, jei restorane sėdėsite vienas. Tačiau kai kuriose šalyse yra ypatingų patiekalų, kuriuos smagiau išbandyti su kitais. Galite pakviesti ką nors prisijungti, pavyzdžiui, prie rijsttafel vakarienės Nyderlanduose, švediško stalo Skandinavijoje, fondiu Šveicarijoje, paeljos puotos Ispanijoje ar spagečių patiekalo itališkoje trajaktorijoje. 

Jei esate draugiški, valgykite tokiose perpildytose ir populiariose vietose, kad visi stalai yra bendri, arba paklauskite kitų vienišų keliautojų, ar jie nenorėtų prisijungti prie jūsų. Valgykite nakvynės namų narių virtuvėlėje; visada turėsite kompanionų. Surenkite vaišių stalą (angl. potluck).

Jei mieliau valgote vieni, būkite užsiėmę. Išnaudokite laiką, kad geriau išmoktumėte kalbą. Pasipraktikuokite savo verbalinius įgūdžius su padavėju ar padavėja (kai paklausiau prancūzo padavėjo, ar jis turi vaikų, jis išdidžiai parodė man savo dvynių mergaičių nuotrauką). Planuokite kelionę, pieškite savo dienoraštyje, atnaujinkite socialinių tinklų paskyrą arba siųskite kelias nuotraukas namiškiams.

Popietė kavinėje – puikus būdas rašyti kelionės dienoraštį; už gėrimo ir užkandžių kainą gausite daugiau ramybės ir privatumo nei prie viešojo fontano ar kitoje atviroje erdvėje.

Vakarai

Patirkite miestų magiją naktį, bent jau tokiose vietose kaip Europa, kur miestų centrai dažniausiai yra saugūs ir svetingi. Pasivaikščiokite gerai apšviestomis gatvėmis. Su gelato rankoje mėgaukitės žmonių paradu, judriomis parduotuvėmis ir apšviestais paminklais. Kai aplink daug žmonių, visada pajusite bendravimo jausmą. Pasinaudokite gausiomis vakarinėmis pramogomis: koncertais, filmais ir šokių spektakliais. Kai kuriuose miestuose siūlomos ekskursijos sutemus: galite pamatyti naktinį Paryžių plaukdami kruizu upe arba pasivaikščioti su vaiduokliais Londone.

Jei mėgstate naktimis likti namuose, užsisakykite kambarį su balkonu, iš kurio atsiveria vaizdas į aikštę. Turėsite vietą pirmoje eilėje į geriausią miesto šou. Skaitykite romanus, kurių veiksmas vyksta šalyje, kurioje lankotės. Skelbkite kelionės naujienas savo draugams ir šeimos nariams, kad ryte pranešimuose rastumėte draugiškus atsakymus iš kitos laiko juostos. Išmokite branginti vienatvę. Eikite anksti miegoti, anksti kelkitės. Apsipirkite gyvybingame rytiniame turguje šviežių bandelių ir prisėskite pas vietinius gyventojus išgerti kavos.

Apgyvendinimas

Vienišiems keliautojams reikia papildomai pasistengti, kad rastų geros kainos viešbutį. Retai kada vienvietis kambarys būna perpus pigesnis už dvivietį. Jei dvivietis kambarys kainuoja 100 JAV dolerių, vienvietis kambarys paprastai kainuoja apie 80 JAV dolerių – taigi kiekviena naktis kainuoja 30 JAV dolerių brangiau nei tuo atveju, jei kambarį ir išlaidas dalytumėtės. Tikrų vienviečių kambarių taip pat pasitaiko palyginti retai, todėl gali būti, kad už dvivietį mokėsite dažniau nei norėtumėte.

Norėdami rasti viešbučius, kuriuose siūloma apgyvendinti vienišus keliautojus, galite naudotis tokiomis svetainėmis kaip Booking.com ir Hotels.com. Išfiltruokite rezultatus, ieškodami savo kainos diapazone esančių tikrų vienviečių kambarių su viena dvigule lova. Išsirinkę geriausius variantus, rezervuokite tiesiogiai pasirinktame viešbutyje.

Nakvynės namai priima įvairaus amžiaus keliautojus ir užsiima vienviečių lovų nuoma. Tai ne tik nebrangi galimybė, bet ir puikus būdas susipažinti su kitais. Nakvynės namuose kartais būna ir privačių kambarių, kurie gali būti pigesni nei vienviečiai pigiame viešbutyje.

Kitos alternatyvos – dalijimosi būstu paslaugos, pavyzdžiui, Airbnb, Servas ir Couchsurfing. Čia galite rasti nebrangių nakvynės vietų – nuo jauno miestiečio sofos iki svečių miegamojo sodyboje ar nuosavos studijos buto. Servas ir Couchsurfing ypač daug dėmesio skiria šeimininkų ir lankytojų kultūriniams mainams ir draugystei.

Vienišų keliautojų saugumas

Visi keliautojai turėtų vadovautis sveiku protu ir būti atsargūs, kai kalbama apie asmeninį saugumą užsienyje. Vienišiems keliautojams tai reiškia, kad reikia labiau pasitikėti savimi ir ypač atidžiai stebėti aplinką. (Žinoma, moterims saugumas paprastai kelia didesnį rūpestį – žr. mano papildomus patarimus vienišoms keliautojoms moterims).

Naudokitės gatvės gudrumu. Būkite gerai pasirengę, kad nereikėtų nuo ko nors priklausyti, nebent norite – turėkite grynųjų pinigų, žemėlapį, gidą ir frazių rinkinį. Tikslingai eikite pakelta galva; atrodykite taip, tarsi žinotumėte, kur einate, net jei nežinote. Jei pasiklydote nedraugiškame rajone, apdairiai rinkitės, ko prašysite pagalbos; kreipkitės į policijos pareigūną ar šeimos narius arba eikite į parduotuvę ar restoraną paklausti kelio ar išstudijuoti žemėlapio.

Pasitikėkite savo nuojauta. Jei situacija ar vietovė neatrodo tinkama, išvykite. Geriau būti saugiam, nei gailėtis.